Výpadek obilí z Ukrajiny a Ruska – přijde potravinová krize?

03.04.2022

Dvě věci se zdají jisté již nyní: Za prvé, Ukrajina letos vyveze méně nebo žádné zemědělské zboží. Za druhé, ceny potravin a energií v blízké budoucnosti dále porostou. A vůbec nezáleží na tom, jak bude pokračovat válka na Ukrajině. Už jen proto, že zemědělci na Ukrajině často nejsou schopni zasít. Bude to trvat ještě rok než nás to, jako Evropu, naplno zasáhne, ale přijde to.

Pokud se podíváme na hlavní toky zboží na Ukrajině, je zřejmé, že obilí tvoří téměř 20 procent. Spolu s dalšími zemědělskými produkty, jedná se o dobrou třetinu. To znamená, že práce zemědělců je pro zemi nesmírně důležitá. Nemluvě o důsledcích výpadku dodávek pro zbytek světa.

Zemědělský export z Ruska navíc klesá: v polovině března země uvalila zákaz vývozu obilí do 31. srpna. Pár výjimek se asi najde, ale to nic nemění na tom, že obilí je na světovém trhu stále vzácnější a dražší. Klesá i další vývoz z Ruska, a to i tam, kde neexistují žádné konkrétní sankce nebo zákazy vývozu.

Následky jsou dalekosáhlé. Když se Ukrajina a Rusko zhroutí jako zemědělští exportéři, svět bude potřebovat najít alternativy. Slunečnicový olej a pokrutina z Ukrajiny již nyní velmi chybí. Organizace pro výživu a zemědělství varuje před krizí "hladomoru".

Západní Evropa to zpočátku moc nepocítí. Ale jinde může razantně narůstat bída a násilí. K "arabskému jaru" před deseti lety také významnou měrou přispěl prudký nárůst cen chleba. Růst cen potravin tam ale nebyl jediným důvodem. Pokud se to ale nyní bude opakovat a nárůst cen energií povede i ke globální recesi, pak se svět řítí do mnohaleté krize, ve které budeme ještě vzpomínat na časy, kdy byl naším problémem "jen" Covid19.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky