Ukrajina: Dva němečtí farmáři prchli ze své farmy u Lvova

06.03.2022

Se zatajeným dechem jsem se seznámila s vyprávěním dvou německých zemědělců, kteří po zahájení ruské invaze na Ukrajinu opustili svou farmu v západní části země. Získáváme díky tomu vhled do současné situace farmářů na vesnici ve Lvovské oblasti.

Jejich zemědělská farma jižně od Lvova již 13 let zaručuje jistotu příjmu pro místní rodiny a zemědělskou výrobu na rozsáhlé orné půdě. Na 1900 hektarech se zde pěstuje ozimá pšenice, ozimý ječmen, řepka, cukrová řepa, kukuřice na zrno a sója. Když tito spolužáci zakládali společnost, vládl v celé zemi optimismus. Jejich podnikání přineslo do vesnice a na nevyužívanou zemědělskou půdu život.

Existenci celé firmy ovlivnila z minuty na minutu válka.

Torben a Tim uprchli se dvěma přáteli s německým manažerem z farmy. V den invaze ruské armády odjela pětice do Polska. Ráno totiž manažer viděl, jak nad jeho oblastí prolétla řízená střela a zasáhla blízký vojenský objekt.

25 zaměstnanců dostalo volnou ruku v pokračování práce ve společnosti. Bez agronomického managementu na místě dělají zaměstnanci v současnosti, co mohou. Firmě se podařilo nakoupit hnojivo, které zaměstnanci na začátku týdne rozmetali. Zásoby nafty se stále pohybují kolem 5 000 litrů, a ještě nebyly doplněny. V každém případě očekává, že se k farmám přiblíží ukrajinská armáda a požádá je o poskytnutí nafty.

Společníci nyní vyluxovali provozní účet na podporu nákupu vybavení, jako jsou neprůstřelné vesty. Zpracovali také 120 tun pšenice na mouku a darovali ji do válečných oblastí. Nikdo v továrně ani ve vesnici se nechce vzdát Ukrajiny a její nezávislosti, o kterou se v roce 2004 bojovalo.

Mezi obyvateli je "úžasná ochota" chránit svou vesnici. Téměř všichni obyvatelé se rozhodli zůstat ve vesnici a spojit síly. Postavili betonové bloky, které zablokovaly cestu tankům. Lidé také postavili stráže se čtyřhodinovými směnami, aby ruské vojáky drželi mimo vesnici. V dílně se svářeli protitankové zátarasy. Vypnuli GPS přijímač, který používali k ovládání svého zemědělského vybavení, aby tak zabránili ruské armádě ve výměně signálů.

Přichází morální otázka, zda je správné podporovat armádu prostřednictvím darů. Je třeba mít na paměti, že každá zbraň, která se nyní dodává na Ukrajinu, pomůže zabránit šíření války na západ. Podpora ukrajinské armády má tedy pro společníky smysl. Zákaz vycestování ze země pro mužské občany ve věku od 18 do 60 let, který vydal ukrajinský prezident Zelenskyj, bylo logickým rozhodnutím, vysvětluje Torben Reelfs.

Vystudovaný zemědělský ekonom absolutně nechápe Putinovu útočnou válkou: "Ukrajina může ztratit všechno. V posledních 30 letech bojovala za demokracii. Na druhou stranu Rusko nemá moc toho co získat".

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky