Situace je vážná - první kroky nové vlády

10.02.2022

Nová vláda uvádí mezi svými prioritami inflaci, což je ve standardní tržní ekonomice trochu úsměvné, protože stabilita měny nepatří ke kolbištím exekutivy, ale budiž - vláda podporuje nezávislou centrální banku a nechce si ji rozhněvat - a růst cen se jí nelíbí. Nechám stranou i námitku, že vyplácet další sociální dávky k eliminaci vyšších cen energií je sice lidsky pochopitelné, ale je to typické řešení následků, nikoliv příčin. Vláda by měla hledat příčiny tohoto růstu cen energií a odstraňovat je. Lidé investovali spoustu peněz do úsporných spotřebičů, výroba energie je pořád stejná, vyrábíme víc, než spotřebujeme, energii tedy vyvážíme a ceny rostou - proč? Ta otázka je naprosto oprávněná a vláda by na ni měla najít odpověď. Místo toho hrábne do společné kasy, pošla chudším lidem pár korun a celý ten systém nechá běžet beze změny dál?

Nu a teď je tu další problém: zemědělci vyjeli do ulic, aby upozornili na blížící se problém: změníme systém jejich dotací, vezmeme peníze jedněm, přidáme je druhým a výsledkem bude další kolo inflace. Bude to důsledek výpadku domácí produkce, protože za podmínek, které ministerstvo škrtem pera vytvořilo, řada zemědělců opustí svou dosavadní výrobu. Říkají to jasně a včas. Nebude vepřové maso, nebudou některé základní plodiny, budeme víc dovážet a víc platit.

Zatímco u energií nechává vláda příčiny problému beze změny a řeší jen následky (a bude je asi řešit do nekonečna dalšími a dalšími sociálními dávkami, až už na nich budeme úplně všichni), v případě potravin vytváří příčiny (mění dotační pravidla bez konzultace s těmi, kterých se to týká) a asi doufá, že následky nebudou. Možná si vláda všimla, že protestují střední a velké firmy (Agrární komora a Zemědělský svaz ČR), zatímco drobní zemědělci (Asociace soukromého zemědělství) protestovat nehodlají. Možná vláda považuje celý problém za spor mezi malými a velkými zemědělci a fandí těm menším. Tak to ale není! Mezi protestujícími je 60 % rozhodnuto svou výrobu zastavit nebo omezit. Dotace se rozdělí, ale produkce bude méně, ceny tedy porostou. Drobní zemědělci tento výpadek nenahradí a nedostanou se ani moc na trh - tam už bude konkurence z dovozu. Ze sousedních zemí EU, kde vlády takové veletoče s dotacemi nedělají, kde si svých zemědělců váží. Zemědělství je odvětvím, které se stará o základní potenciál země - o ornou půdu, jejíž výměra je definitivní a s každým novým bytem, průmyslovou halou nebo silnicí nám ubývá. Zemědělci jsou ti, kteří tyto úbytky nahrazují intenzitou své práce, dobývají z naší země potraviny na náš stůl a jen tak mimochodem - ceny potravin rozhodně nebyly motorem inflace a nejsou jím ani dnes. Zemědělci "spolkli" veškeré růsty nákladů, dodávají nám potraviny covid necovid, investují, odrážejí útoky bruselských směrnic a stále věří, že dělají dobrou věc. jestli jim tato vláda jejich víru vezme, budou se škody těžko někdy napravovat.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky