Šestý balíček sankcí proti Rusku – východ Německa je proti

05.05.2022

Šestý balíček sankcí proti Rusku, který navrhla Evropská komise počítá se zákazem dovozu ruské ropy. Ropné embargo má vstoupit v platnost s přechodným obdobím šesti měsíců. To pravděpodobně povede k významnému zdražení benzínu a nafty. Ceny ropy již prudce rostou.

Ekonomové z většiny území východního Německa jsou proti rychlému embargu na ruskou ropu. Nejprve se musí vyjasnit, jaké to přesně bude mít důsledky pro východoněmecké firmy a jak moc se to celé prodraží.

Podstatou problému je absolutní závislost tisíců východoněmeckých společností na rafinérii PCK v braniborském Schwedtu. Ruská ropa sem přitéká ropovodem Družba a zpracovává se na naftu, benzín, petrolej a další suroviny. Východ Německa požaduje zaručení bezpečnosti dodávek a za druhé dostupné ceny.

Ruská ropa se využívá jako přísada pro výrobu asfaltu. Pokud však do Schwedtu žádná ruská ropa nedorazí, pak mohou ukončit výrobu všichni producenti asfaltů v regionu.

Rafinérie Schwedt hraje klíčovou roli v zásobování východního Německa palivem a ropnými produkty. Vlastníkem PCK je však ruská skupina Rosněfť.

Ministr hospodářství Robert Habeck v televizi ARD řekl: "Přijímáme opatření, abychom našli způsoby, jak zásobovat větší oblast Berlína a Braniborska, včetně rafinerie Schwedt, v případě výpadku ruské ropy."

Východodbraniborská obchodní a průmyslová komora rovněž kritizuje ropné a plynové embargo vůči Rusku. Postiženo by bylo zejména střední a východní Německo a Německá spolková republika by byla znovu rozdělena.

Braniborský premiér Dietmar Woidke (SPD) řekl, že to bude mít takové katastrofální regionální dopady, které nemohou být v krátkodobém horizontu žádným způsobem zmírněny."

Ceny ropy vylétly vzhůru, jakmile Evropská unie představila své plány na nové sankce proti Rusku, včetně embarga na ropu. Ropa Brent ve čtvrtek v poledne zdražila o 1,50 dolaru na 111,60 dolaru za barel. Lehká americká ropa West Texas Intermediate (WTI) se vyšplhala o 1,30 dolaru na 109,10 dolaru.

Maďarsko a Slovensko by na zavedení embarga měly čas do konce roku 2023. EU nyní stojí před úkolem najít alternativy k ruské ropě, protože ceny energií jsou již nyní extrémně vysoké. Aby návrh Komise vstoupil v platnost, musí ho jednomyslně podpořit 27 zemí EU.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky