Polsko: Každý třetí chovatel prasat končí

10.01.2022

Polská národní asociace chovatelů prasat (POLPIG) uvedla, že celkem 31 500, tedy více než 30 procent všech polských chovatelů prasat, od začátku roku 2021 ukončilo produkci. Převážně se však jedná o malé chovy s několika prasaty, přičemž úbytek firem se velkochovů netýkal. Příčinou této bezprecedentní strukturální změny v polském chovu prasat bylo několik souběžných krizí.

V první řadě za to může africký mor prasat, který znovu propukl v loňském roce, a donutil mnoho chovatelů prasat k ukončení produkce. 124 ohnisek moru na farmách byl nejvyšší počet od roku 2014. S tím je spojeno označování zón epidemické ochrany a maso zdravých zvířat v nich chovaných lze uvádět na trh pouze s extrémními slevami.

Otřesy na trhu způsobené pokračující pandemií coronaviru, zavírání jatek související s karanténou a rekordně vysoké ceny krmiv situaci dále zhoršily. Tržby, které lze realizovat na trhu s vepřovým masem, tak zůstaly u řady podniků hluboko pod úrovní, která by byla nutná pro ziskovou výrobu.

Předpokládá se, že strukturální propad v polské produkci prasat ještě neskončil. Zvláště postiženi jsou chovatelé prasnic. Program pomoci zahájený varšavským ministerstvem zemědělství koncem podzimu 2021 za účelem stabilizace farem přišel příliš pozdě, než aby zastavil sestupný trend.

Paní poslankyně to komentuje: "Polští chovatelé prasat nyní doufají v oživení mezinárodní poptávky po vepřovém mase a tím i ve zlepšení ziskovosti produkce prasat v dalším průběhu roku. Myslím si ale, že s ohledem na rostoucí obavy z prasečího moru v Asii a nedávné poklesy ceny v mezinárodním měřítku se tato naděje zdá lichá. Česká vláda musí tuto situaci řešit bezodkladně také."

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky