Obrovská vedra v Indii. Padá naděje pro řešení potravinové krize

05.05.2022

Rekordní vedra v Indii ohrožují obyvatele i úrodu. Účinky jsou pociťovány po celém světě; potravinová krize by se mohla zhoršit a ceny pšenice by mohly dále růst. Indie je druhým největším producentem obilí.

Teploty nad 40 stupňů ve stínu. Indie momentálně zažívá nejteplejší jaro, jaké si kdo pamatuje. Je ohrožena sklizeň obilí. Ztraceny mohou být 2/3 letošní úrody.

A netýká se to jen 1,3 miliardy Indů, ale celého světa. Ceny mohou nadále růst, zatímco mnoho lidí hladoví. K Indii se začal svět upínat ve chvíli, kdy na Ukrajinu začaly padat první bomby. Indický premiér Modi už měl pocit, že se stane živitelem světa. Není divu: Indie po Číně a USA produkuje nejvíce obilí, kolem 330 milionů tun. Jen pšenice bylo loni 109,6 milionu tun, kolem 3,5 tuny na hektar. Letos se plánovalo sklidit dokonce 110 milionů tun. Obilí, které by svět mohl skvěle využít.

Indie se nachází v zakletém kruhu, týkajícím se změny klimatu. Vysoké teploty mají za následek vyšší spotřebu energie klimatizačními systémy. V Indii většina elektřiny pochází z uhelných elektráren. Vegetace i půda jsou kontaminovány opakovanými požáry. A vysušená ornice je odfukována větrem.

Žádná spása není v dohledu, jelikož letní monzun dorazí do Indie nejdříve za měsíc. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky