Lidé znovu začínají více topit dřevem

07.11.2021

Energetická krize spouští boom: vytápění dřevem. Ale i tato (sice) obnovitelná surovina není bez kontroverze.

Paní poslankyně Balaštíková se pokusila najít v Evropě pro a proti vytápění dřevem. Vždy je správné vyslechnout oba tábory a najít kompromis. Německo teď problém řeší zásadněji.

Kritici systémů vytápění dřevem tvrdí, že to skutečnosti není CO2 neutrální. V důsledku spalování se CO2, navázaný dřevem po mnoho let, opět uvolňuje ve velmi krátké době. Navíc (a to je hlavní bod výtky) dřevo obsahuje spoustu jemného prachu. Dřevařský průmysl a vlastníci lesů naopak kladou důraz na udržitelnost palivového dřeva jako obnovitelného zdroje. Důležitým argumentem je, že dřevo lze pěstovat regionálně, s krátkými přepravními trasami a bezpečnou přepravou i skladováním pro lidi a přírodu.

Tento názor zastává např. i německé Spolkové ministerstvo zemědělství: "Dřevo je udržitelná surovina. Když se spálí, neuvolní se více oxidu uhličitého poškozujícího klima, než bylo dříve navázáno během růstu rostlin."

Čísla ukazují, že vytápění dřevem již není tak vzácné: kolem 1,1 milionu domácností používá polena, dřevěné pelety nebo štěpku v kotlích jako primární zdroj energie k vytápění celého obytného prostoru. K tomu je potřeba přičíst 11 milionů jednopokojových ohnišť, zejména kamen na dřevo a kachlových kamen, jako doplňkových systémů vytápění dřevem. Celkově tvoří obnovitelné zdroje energie asi 15 procent dodávek tepla v Německu a asi 85 procent této obnovitelné výroby tepla zajišťuje bioenergie. V České republice tvoří biomasa podle dat Ministerstva průmyslu a obchodu podíl až 41,16 % celkové obnovitelné energie v domácnostech a 25,11 % energie z obnovitelných zdrojů mimo domácnosti. Téměř 17 % nárůst vyrobené tepelné energie v ČR mezi léty 2014-2020 má "na svědomí" především zvýšená spotřeba palivového dřeva (nárůst o cca 1,6 mil. prmr, tedy prostorových metrů rovnaných).

Kritici topení dřevem však s nastupujícím podzimem tvrdí: "Večer už to zase smrdí!" Zápach je pro ně dokonalým ukazatelem obsahu jemného prachu ve vzduchu, který potvrzuje údajnou posedlost s kamny na dřevo. Pro toto tvrzení svědčí fakt, že znečištění jemným prachem už není vysoké ve "špičce" a na frekventovaných ulicích, ale především ve večerních hodinách, o víkendech a v obytných čtvrtích. Spalování dřeva díky tomu vnímáno jako vysoce špinavá technologie, vlastně ta nejšpinavější z dostupných. A v Německu se také přidává Spolková agentura pro životní prostředí (UBA), která podporuje názor o "špinavém dřevu". Hovoří o tom, že v závislosti na povaze dřeva a konstrukci kamen se při spalování uvolňuje značné množství mikroskopických částic sazí. A jsou nejen škodlivé pro zdraví, ale také mnohem škodlivější pro klima, než se dosud myslelo. Spolková agentura pro životní prostředí předpokládá, že kamna na dřevo v Německu nyní produkují více jemného prachu než všechna nákladní a osobní auta dohromady.

Paní poslankyně Balaštíková k tomu říká: "Jelikož sledujeme ve střední Evropě nepřetržitý trend směrem k topení dřevem, dá se předpokládat, že se situace v budoucnu ještě zhorší. Bude tedy potřeba iniciovat výzkum v oblasti škodlivosti vytápění dřevem. Budu se ptát i pana ministra, zda to v zimě pouze "smrdí" anebo zda se může jednat o významnou zdravotně-ekologickou problematiku."  

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky