Jak vypadá situace zemědělců v Polsku? Dočkáme se demonstrací?

08.11.2021

Polští farmáři by mohli brzy demonstrovat kvůli neustále rostoucím nákladům, nízkým cenám na trhu s vepřovým a vysokým výdajům.

Rada polských zemědělských komor se zoufale obrací na svou vládu. Vyzývá ji, aby čelila stále rostoucímu tlaku na polské zemědělce. Razantní nárůst cen hnojiv a dalších vstupů se při pouze mírném navýšení cen producentů zemědělských plodin nedá zvládnout. Kromě toho zavládly v chovu prasat nízké výkupní ceny, někdy výrazně nižší než 1 euro za kilogram. Pokud se situace nezmírní, dá se předpokládat, že dojde k nepokojům a masovým protestům. Už před 14 dny varovala polská delegace v Zemědělské radě EU před sociálními nepokoji, které by mohly být způsobeny především přemrštěnými cenami hnojiv. Pokud se kvůli vysokým výrobním nákladům zdraží potraviny, finanční potíže by nakonec mohly postihnout všechny obyvatele EU.

Trh s hnojivy je nejvíce zasažen rostoucími cenami surovin, ale i náklady na zemědělskou naftu a další provozní zdroje jsou v současnosti výrazně nad úrovní předchozího roku, a to zhruba o 30 procent. V případě obilí a řepky není v současné době možné hnojit alespoň s pokrytím nákladů, a to ani na těch nejlepších půdách. Ale i kdyby se ceny hnojiv a pesticidů opět normalizovaly, evropští zemědělci budou muset jejich užívání v budoucnu omezit. Zejména polští zemědělci jsou nespokojeni s kvótami stanovenými v Evropském Green Dealu.

Poslankyně Balaštíková k tomu říká: "Myslím si, že EU nemůže nastolovat přehnaně ambiciózní cíle v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu, aniž by nejprve nebyly prozkoumány ekonomické a sociální dopady takových změn. Doufám, že hlas nového českého ministra zemědělství bude v EU slyšet minimálně tak mocně, jako to pozoruji v Polsku". 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky