Energetická krize nutí Poláky pálit odpadky

14.10.2022

Vytápění se v EU čím dál více prodraží. A to bez ohledu na to, zda se jedná o plyn, topný olej nebo dřevo. V některých evropských zemích nyní lidé pálí odpadky. Situace je nejhorší v Polsku.

Nejen u nás mají lidé problémy s dodávkami energie a raketově rostoucími náklady na vytápění. I v dalších evropských zemích se lidé snaží ušetřit na nákladech za vytápění. V Polsku se zdá, že některé domácnosti hromadí odpadky, aby nahradily uhlí.

Mnoho Poláků má stále kamna na uhlí a skutečně uhlím topí. Uhlí je ale extrémně drahé - v Polsku i na světovém trhu. Díky sankcím již dovoz z Ruska neexistuje. Nedostatek uhlí, dřeva a dalších paliv a raketově rostoucí životní náklady nyní vedou mnoho lidí ke spalování i jiných věcí v kamnech - včetně domovního odpadu.

Evropská unie po útoku na Ukrajinu zakázala dovoz ruského uhlí. Toto rozhodnutí se dotklo zejména Polska, protože země byla obzvláště závislá na ruském uhlí. Podle polských médií nemá 60 procent polských domácností dostatek uhlí na přežití zimy.

Regionální popelářské společnosti si všimly, že v mnoha polských městech se sbírá méně odpadků. "Vidíme výrazný pokles svozu odpadků, zejména u materiálů, které by mohly být, alespoň teoreticky, vhodné ke spalování, jako je papír, lepenka a obaly," řekl polským médiím starosta polského města.

Energetická krize zřejmě nutí Poláky pálit odpadky, aby si mohli alespoň jednou za čas zatopit. Obyvatelé na předměstí polského hlavního města Varšavy cítí hořící odpadky každý den.

Ještě před energetickou krizí bylo v Polsku 40 ze 100 měst s nejhorší kvalitou ovzduší v Evropské unii. Důvodem byla orientace na vytápění uhlím.

Poté, co Rusko v únoru zahájilo vojenskou operaci na Ukrajině, bylo Polsko jedním z nejsilnějších zastánců celoevropského zákazu dovozu ruské energie. Zaplatilo za to ale velikou daň. Před válkou na Ukrajině získávalo Polsko 46 % svého plynu, 64 % ropy a 15 % uhlí z Ruska.

Tok plynu byl zastaven již v dubnu, když Varšava odmítla zaplatit ruskému energetickému gigantu Gazprom v rublech, a Polsko navíc do konce roku plánuje zastavit dovoz ropy.

Polsko také v dubnu přestalo nakupovat uhlí z Ruska, a přestože vláda předpokládala, že domácí produkce uhlí bude k vyrovnání nedostatku stačit, brzy byl hlášen nedostatek, a ceny uhlí pro občany se více než zdvojnásobily.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky