Aktuálně: Vliv války na ukrajinské zemědělce

13.03.2022

1. Ruská vojska okupují ukrajinské území na severu, východě a jihu země. V těchto oblastech neprobíhá žádná zemědělská činnost, ani na polích, ani v chovu zvířat. Prostě to není možné. Jarní osev v těchto oblastech neproběhne.

2. Situace chovatelů je hrozná, zejména u mléčného skotu: zvířata nelze krmit ani dojit. V Chersonském regionu musela velká komerční drůbeží farma utratit celé hejno brojlerů kvůli nedostatku krmiva. Pro farmáře, kteří se chtějí starat o svá zvířata, je to utrpení.

3. Na většině farem na jihu a východě země naštěstí stihli provést základní jarní hnojení ještě před zahájením ruské invaze. Na farmách ve středu a na západě země byli ukrajinští zemědělci schopni provést tyto práce během prvních dnů války. Zahraniční obchod je na Ukrajině momentálně pozastaven, pravděpodobně až do 1. dubna.

4. Zemědělci by teď zasedli ke svým strojům, místo toho dnes opravují tanky a jinou vojenskou techniku. Jiní kopou protitankové příkopy. Každý ukrajinský zemědělec nějakým způsobem podpořil válečné úsilí, ať už darováním pšenice, cukru, slunečnicového oleje či jiné potraviny. Většina z nich darovala armádě palivo, které by potřebovala na jarní výsadbu.

5. V oblastech, které jsou pod kontrolou ukrajinské vlády, je hlavním problémem zemědělců fakt, že nemají dostatek nafty na jarní osev. Potřebují také osivo, hnojiva a pesticidy, ale palivo je opravdu nejpalčivější problém. Na dokončení jarního osevu je letos třeba kolem 200 000 tun nafty. Naštěstí mnoho zemědělců mělo ještě nějaké zásoby nafty z doby před válkou. Pokud ale boje neustanou nejpozději do 1. dubna, přijdou letos velké problémy a masivní neúroda.

6. Většina zemědělského exportu Ukrajiny směřovala přes černomořské přístavy, jako je Oděsa. Tato trasa byla od prvního dne války zcela zablokována. Ruské síly již napadly a potopily mnoho obchodních lodí. Ukrajinci se snaží převést exportní logistiku na železnici, neboť v zemi jsou stále relativně velké zásoby obilí. Před invazí doufali, že v roce 2022 vyvezou 15 milionů tun obilí. Po železnici by byli schopni prodat 600 000 tun obilí měsíčně. Za výtěžek z toho by si farmáři mohli nakoupit vstupy, které potřebují pro letošní zemědělské aktivity.

7. Kromě obilí měly být v roce 2022 hlavním vývozním artiklem sójové boby (asi 1 milion tun) a slunečnicová semena (asi 5 až 6 milionů tun). Ukrajina bohužel letos slunečnicový olej sotva vyveze, protože většina lisů na olej přestala fungovat, kvůli nedostatku energie a zaměstnanců, protože mnoho mužů odešlo do armády nebo teritoriálních obranných sil. Stále však budou moci vyvážet slunečnicová semínka. Ukrajina má sníženou dovozní kvótu 100 000 tun do EU. Rezervy jsou také v drůbežím mase.

8. V současné době má Ukrajina pro své obyvatelstvo relativní dostatek potravin - mouku, chléb, mléko, drůbež a tak dále. V napadených oblastech jsou logistické problémy. Celkově je zásob pro letošní rok dost. Pokud by se válka protáhla, příští rok bude úplně jiný.

9. Po válce bude důležitá pomoc při obnově, ale především ve městech. Ukrajinští farmáři v neokupovaných částech země ještě neutrpěli velké ztráty. V Ruskem okupovaných regionech jsou ruské tanky a další vojenská vozidla ukrývány ve strojírnách, aby byly ochráněny před nálety. Ruskou raketou bylo zasaženo bylo skladiště hnojiv u Charkova, neví se ale, jak časté  takové incidenty jsou, a jak velké škody způsobují.

10. Mnoho evropských zemědělských organizací je vůči členství Ukrajiny v EU skeptických. Ukrajině teď ale nejde o dotace. Jde jí teď v první řadě o mír a uhájení demokracie. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky